DIY - WARSZTAT MALEGO MAJSTERKOWICZA

Rozpoczynamy nową serie postów z cyklu DIY. Będziemy cyklicznie pisać o tym jak wykorzystać swoja kreatywność i stworzyć coś z niczego.


Dzisiaj pokażemy jak zrobić mały warsztat dla majsterkowicza, który powstał na prezent urodzinowy dla pewnego małego Dżentelmena


Jak wiemy zabawki z drewna są dość kosztowne. Więc zamiast wydawać duże pieniądze na taki warsztat (który pewnie i tak za jakiś czas znudzi się dziecku), możemy spróbować zrobić coś sami albo z naszymi małymi pociechami.

Zapewnimy im przy tym dużo zabawy i satysfakcję, że same mogły sobie stworzyć miejsce które użyją do zabawy.


Koszt naszego warsztatu to ok 80 zł na materiały i 70 zł na narzędzia, które kupiłyśmy w jednym ze sklepów internetowych.


DO BUDOWY WARSZTATU POTRZEBUJEMY:

 • Sklejka 1,0 cm o wymiarach ok 110 x 60 cm

 • Listwę sosnową 4x4 o długości 2,5 m

 • Listwa sosnowa 0,5 o długości 150 cm

 • Papier ścierny o drobnej ziarnistości np. 400

 • Szlifierkę

 • Wyrzynarkę

 • Wkrętarkę

 • Kilkanaście sztuk wkrętów lub gwoździ odpowiedniej długości.

 • Małe stalowe kątowniki które pomogą nam przymocować nogi do blatu ok 6 szt.

 • Farby

 • Pędzle

 • Metrówka

 • Ołówek

PLAN DZIAŁANIA:

1. Sklejkę tniemy wyrzynarką na dwie części jedna 40/50 (blat warsztatu), druga 60/50


2. Listwę sosnowe 4x4 tniemy wyrzynarką na 2 nogi po 50 cm (przednie) i dwie nogi po 70 cm (tylne). Tylne nogi specjalnie robimy dłuższe, ponieważ chcemy żeby nasz warsztat był stabliny.

3. Następnym krokiem będzie wyszlifowanie naszej pociętej sklejki i listwy. Robimy to szlifierką z użyciem papieru ściernego o bardzo drobnej ziarnistości. Jeśli ktoś nie posiada szlifierki może spokojnie szlifować ręcznie. Sklejka i listwy kupione w sklepie budowlanym nie wymagają z reguły solidnego szlifowania. Nasz drewniany materiał szlifujemy dopóki nie uzyskamy całkiem gładkiej powierzchni. Nie chcemy przecież żeby naszemu dziecku wbiła się w rączkę drzazga podczas zabawy.

4. Po przeszlifowaniu możemy pomalować każdy część naszego warsztatu ulubionymi kolorami. My użyłyśmy tablicowi na tylną ścianę warsztatu, wydzielając małe pole na którym mały majsterkowicz może sobie pisać kredą. Teraz najnudniejsza część zabawy - musimy poczekać, aż farba nam wyschnie żeby zacząć działać dalej.


5. Po wyschnięciu farby zbieramy się do skręcania. Zaczynamy od przekręcenia nóg do blatu, przy się nam tu pomóc dodatkowych rąk w przytrzymywaniu prosto nóg.Kładziemy nasz blat pomalowaną stroną do ziemi. Bierzemy krótsze nogi na ich końcach przykręcamy blaszane kątowniki. Tak przygotowane nogi ustawiamy na końcach naszego blatu na jednej długości i przykręcamy blat do kątowników. Musimy pamiętać, że nasze tylne nogi są dłuższe. W związku z tym kątowniki przykręcamy tutaj na tej samej wysokości co na przednich nogach a nie na końcach.


6. Do tak przygotowanej konstrukcji przykręcamy wkrętami tylną ścianę naszego warsztatu (można przybić gwoździami jeśli ktoś nie ma wkrętarki) na której zawisną narzędzia i będzie tablica do pisania.

7. Warsztat prawie gotowy jednak przydało by się jeszcze ładnie go wykończyć. Potrzebna nam do tego będzie listwa sosnowa 0,5. Należy pamiętać że boki muszą być nieco dłuższe niż blat ponieważ listwa ma 0,5 cm grubości.

Wycinamy listwę na przód która powinna mieć 51 cm (szerokość frontu warsztatu plus grubość dwóch list które dodamy na boki). Następnie wycinamy dwie listwy na boki warsztatu o długości 44 cm ( szerokość krótszego boku plus sosnowa listwa 4 cm) . Malujemy a po wyschnięciu przykręcamy wkrętami.

Ten krok można wykonać dużo wcześniej kiedy przykręcamy nogi. My jednak wolałyśmy zrobić to na końcu kiedy warsztat będzie stabilniejszy po przykręceniu nóg. Dodatkowo do tablicy przykręcamy wieszaki na narzędzia. Możemy do tego wykorzystać kawałki sklejki które nam zostały i powycinać tam otwory, możemy przykręcić haczyki jeśli mamy. My wykorzystałyśmy sklejkę i korki które zamocowałyśmy przykręcając od tyłu wkrętem.


A tak wygląda gotowy warsztat.

Koszty zrobienia takiego warsztatu są nie wielkie a radość dziecka bezcenna.

Zachęcamy do takiej zabawy wraz z dziećmi, obudzicie przy tym ich kreatywność i spędzicie wspólnie czas, a to chyba najważniejsze.

MIŁEJ ZABAWY

#DIY #Zróbtosam #dzieci #zabawa #drewno

Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
 • Pinterest Social Icon
 • Facebook Basic Square