Jak odnowić stare krzesło - patyczak?

Jak odnowić stare krzesło PATYCZAK?

Odnawianie starych drewnianych krzeseł, to nie lada wyzwanie. Aby krzesa wyglądały dobrze, należy mieć wiele cierpliwości, czasu, chęci i przede wszystkim czerpać z tego radość.

Tak też było z naszym krzesłem.

Znalazła je na jednym z wrocławskich śmietników koleżanka Beata i od razu pomyślała, że My możemy je uratować.

Dziś po krótce opowiem jak to zrobić najlepiej.

Odnawianie krzesła w kilku krokach:

1.Ściąganie starej fraby olejnej.

To chyba najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne zadanie. Jednak jeśli chcemy aby farba jaką pomalujemy krzesło ładnie się na nim trzymała, musimy dokładnie zdjąć wszystkie warstwy starej. My zrobiłyśmy to za pomocą opalarki i szpachelki. Na rynku dostępne są również specjale prepraraty chemiczne, ale nie przepadamy za nimi bo są mniej skuteczne i bardzo śmierdzą ;)

2. Klejenie drewna.

Ponieważ nasz Patyczak miał pęknięty szczebelek, musiałyśmy go skleić za pomocą kleju do drewna, szczykawki i igły (te użyłyśmy ze względu na trydny dostęp do pęknięcia)

3. Szlifowanie.

Po dokładnym ściągnięciu farby, krzesło należy dokładnie wyszlifować.. Z patyczakami jest jeszcze więcej roboty ponieważ trzeba je szlifować ręcznie, ze względu na kształt nóg i szczebelków. Szlifierki użyliśmy tylko do oczyszczenia siedziska. Szlifowaliśmy papierem o grubości 100. Grubszy porysował by nam drewno.

4. Malowanie.

Do pomalowania naszego patyczaka użyliśmy farbu akrylowej marki Tikkurila. Są to fraby bezwonne, dość dobrze kryjące. Większość naszych mebli malujemy właśnie takimi farbami. Pierwszą warstwę nałożyliśmy pędzlem.

5. Przetarcie jednej warsty farby

Podrudent zaleca przetracie papierem ściermym o niskiej grubości pierwszej warstwy farby. Ma to powodować zmatowienie jej, dzięki czemu kolejne warstwy będą się lepiej trzymać.

6. Malowanie.

Kolejnym krokiem było nałożenie jeszcze 2 warstw farby, za pomocą gąbkowego wałka.

7. Krok ostatni to poprawki, czyli przetracie zacieków po farbie i ponowne pomalowanie tych miejsc oraz drobne poprawki malarskie.

I gotowe ☺

Nasz patyczak dostał imię Karolina, na cześć swojej nowej właścicielki ☺

#krzesło #odnawianie #staremeble #patyczak #recykling

Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Pinterest Social Icon
  • Facebook Basic Square